Wirtualny Wyszków i Mostówka w symulatorze SIMTRAQ

Zaskoczenie może wywołać fakt, iż szlak między Mostówką, a Wyszkowem na zwykłej, nie wyróżniającej się jednotorowej linii kolejowej w woj. mazowieckim zwrócił uwagę twórców nowego, innowacyjnego symulatora prowadzenia pociągu, przeznaczonego do szkoleń.

Symulator lokomotywy SIMTRAQ to produkt warszawskiej spółki technologicznej, który służy szkoleniu przyszłych maszynistów w realistycznym świecie wirtualnym. Instruktor dysponuje kompleksowym edytorem scenariuszy szkoleniowych, umożliwiającym tworzenie nowych i modyfikację istniejących, realnych tras kolejowych. Wszystkie jazdy testowe są rejestrowane, a automatyczny system oceny wykorzystuje algorytmy Business Intelligence do natychmiastowego generowania raportów analitycznych dla osób szkolonych i instruktorów.
– Qumak

Zaprezentowany przez Qumak symulator SIMTRAQ pozwala na odwzorowanie tras kolejowych z całego świata w technologii 3D. Na razie przedstawia ok. 50 km tras, w tym m.in. wszystkie rzeczywiste elementy infrastruktury PKP PLK na trasie Wyszków – Mostówka. Warto zaznaczyć, że wiernie odwzorowane zostały również maszyny, ukształtowanie terenu, obiekty inżynieryjne oraz zachowania ludzi i zwierząt. Realistyczny obraz otoczenia można oglądać na oknach znajdujących się w kabinie maszynisty. Dzięki zastosowaniu sześciostopniowej platformy ruchu 6DoF możliwe jest odtworzenie wszystkich sił oddziałujących na maszynistę podczas jazdy (m.in. w trakcie przyspieszania, hamowania, jazdy po łuku) w różnych warunkach atmosferycznych oraz w trakcie różnych zdarzeń np. wjazd samochodu na przejazd kolejowy, poślizg czy wykolejenie. Jest to nowość pośród dotychczasowych rozwiązań symulacyjnych. Dopełnieniem pełnego odwzorowania sytuacji panującej w kabinie maszynisty jest fakt, że została wykonana z oryginalnych części znajdujących się w kabinach pojazdów szynowych – w tym konkretnym przypadku w pojeździe EN57AL.
– Kurier Kolejowy

Oficjalna strona symulatora wraz ze zrzutami ekranu z wirtualnej trasy

Symulator lokomotywy Simtraq – Qumak from Qumak SA on Vimeo.