Podwyższenie prędkości szlaku Wyszków – Mostówka

Kilka dni po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy 2016/17 na wyjazdach ze stacji Wyszków i Mostówka zmieniono wskaźniki z najwyższą prędkością drogową. Po przeprowadzonym we wrześniu remoncie szlaku oraz poprawkach min. na przejazdach kolejowych na przełomie października i listopada, dziesięciokilometrowy szlak Wyszków – Mostówka dopuszczono do prędkości 80km/h.

Na linii kolejowej Tłuszcz – Ostrołęka w ostatnim czasie wykonuje się przy niewielkim nakładzie prace utrzymaniowe podnoszące prędkość szlakową do 80km/h. Tylko w tym roku udało się zrewitalizować 20km linii kolejowej (Przetycz – Pasieki i Wyszków – Mostówka), a w ubiegłym – 16km (Pasieki – Gierwaty). Lata 2015-16 pod tym względem są najlepszym okresem na linii 29 w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Zmiany można porównać w dziale Informacje -> Infografiki gdzie prezentuję, jak w ostatnich latach pociągi przyspieszały na danych odcinkach. Dla pociągów pasażerskich nie wniesie to zbytnio nowości pod względem czasu przejazdu przy dotychczas obowiązującym v=70km/h. Pociągi towarowe na odcinku Wyszków – Mostówka zwiększyły prędkość z 50 do 60km/h. Każde podniesienie prędkości, szczególnie dla towarów jest istotne i poprawia przepustowość linii.

Wykonane w sezonie letnim prace torowe pozwolą na dłuższe utrzymanie stanu torów przed zaplanowanymi na przyszłe lata gruntowymi pracami na odcinku Mostówka – Ostrołęka.